Trasy Wysokogórskie
Trasy / Wyjścia wysokogórskie klient indywidualny i mniejsze grupy
Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu się do takich wypraw, w tym odpowiednim sprzęcie, ubezpieczeniu, planowaniu trasy. Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem!
Czerwone Wierchy
Jest to grupa czterech wielkich, kopulastych szczytów w grani głównej Tatr Zachodnich. Należą do nich: Kopa Kondracka 2005 m, Małołączniak 2096 m, Krzesanica 2122 m i Ciemniak 2096 m. Masyw wznosi się nad dolinami: Kościeliską, Małej Łąki, Bystrej i Cichą Liptowską (Słowacja).
Propozycja programu:
Przejazd autokarem lub minibusem do wylotu Doliny Kościelskiej. Zielony a następnie czerwony szlak wiedzie na Czerwone Wierchy z Doliny Kościeliskiej. To wariant trasy, na który trzeba przeznaczyć 8,5 godziny. Nie jest to trudna, ale wymagająca całkiem dobrej kondycji, mozolna wędrówka jednostajnie pod górę. Wycieczka na Czerwone Wierchy w polskich Tatrach to świetny pomysł dla miłośników gór i pięknych widoków.
Giewont
Jeden z najbardziej znanych i popularnych szczytów w Tatrach, dumnie króluje nad Zakopanem i stanowi jego symbol. Charakterystyczny kształt widziany od strony północnej przypomina śpiącego rycerza. Giewont składa się z trzech szczytów: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu. Na Wielkim Giewoncie wznosi się metalowy krzyż o wysokości 17,5 m i rozpiętości ramion 5,5 m, który został zamontowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza przez parafian z Zakopanego.
Propozycja programu:
Długość łatwego szlaku z Kuźnic na Giewont wynosi niecałe 6 km, a czas przejścia to 3 h 20 minut. Szlak ten prowadzi przez Polanę Kalatówki, Schronisko PTTK na Hali Kondratowej i Kondracką Przełęcz.
Granaty
Granaty to skalny masyw składający się z trzech wierzchołków: Zadni Granat 2240 m, Pośredni Granat 2234 m oraz Skrajny Granat 2225 m. Grań Granatów wznosi się nad dolinami Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich, a wierzchołkami wszystkich szczytów masywu biegnie Orla Perć.
Propozycja programu:
Trasa prowadząca na najwyższy z Granatów. Pierwsza jej część to dojście nad Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie podejście nad Zmarzły Staw Gąsienicowy. W jego pobliżu rozpoczynamy podejście pod zbocza Zadniego Granatu. Biegnący nimi zielony szlak nie przysparza prawie żadnych trudności technicznych, w ciekawej scenerii doprowadzając nas na łatwy odcinek graniowy Orlej Perci.
Świnica
Świnica 2001 m. jest to pierwszy od przełęczy Liliowe wybitny granitowy szczyt wznoszący się w głównej grani Tatr. Góruje nad trzema dolinami: Pięciu Stawów Polskich (boczna część Doliny Białki), Gąsienicową (górne piętro Dol. Suchej Wody) i Cichą Liptowska. Główny wierzchołek Świnicy został zdobyty 1867 r. przez znakomitego przewodnika tatrzańskiego Macieja Sieczkę.
Propozycja programu:
Trasa średnio trudna na drugi pod względem wysokości szczyt dostępny znakowanym szlakiem po polskiej stronie Tatr. Podejście na Świnicę od Świnickiej Przełęczy jest dużo łatwiejsze niż od strony Zawratu. W kopule szczytowej Świnicy łańcuchy, miejscami spora ekspozycja.
Wszystkie 3 warianty szlaku mają wspólny pierwszy odcinek trasy (od Murowańca do dolnej stacji kolejki narciarskiej "Gąsienicowa"). Wspólny jest także odcinek ostatni - od Świnickiej Przełęczy (2051 m n.p.m.) na wierzchołek Świnicy.
Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch
Droga na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch jest zdecydowanie łatwiejsza od strony Morskiego Oka niż Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dość powiedzieć, że szlak może przejść dosłownie każdy. Trywialność trasy oraz wspaniała panorama powodują ogromne zatłoczenie w porze letniej.
Propozycja programu:
Trasa zwana potocznie „Ceprostradą” ze względu na niewielką trudność i dostępność nawet dla mniej doświadczonych turystów. Szlak prowadzi po wygodnych stopniach kamiennych, ukazując piękne widoki na Morskie Oko i otaczające je szczyty. Ze Szpiglasowej Przełęczy oraz Szpiglasowego Wierchu rozciągają się jedne z najbardziej efektownych tatrzańskich panoram.
Kościelec
Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od kształtu przypominającego wieżę kościoła. Jego sylwetka w kształcie stromej piramidy to bardzo charakterystyczny element panoramy Doliny Gąsienicowej
Propozycja programu:
Kościelec to fascynująco niepokojący szczyt, który wznosi się nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Gdy tylko przekroczycie próg Doliny Gąsienicowej, natychmiast skradnie Wasze spojrzenia. Kościelec jest w gronie bardziej rozchwytywanych tatrzańskich kierunków. Choć trzeba przyznać, że jest to trasa dla nieco bardziej zaprawionych w bojach turystów.
Orla Perć
Jest to najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, prowadzący większością długiej wschodniej grani Świnicy. Jest często uważany za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak turystyczny w Tatrach i w całej Polsce
Propozycja programu:
Najpopularniejszym miejscem, z którego można wyruszyć na Orlą Perć, są Kuźnice. Stamtąd albo szlakiem przez Dolinę Jaworzynki, albo przez Boczań docieramy do Przełęczy między Kopami, a następnie na Halę Gąsienicową. Z Hali Gąsienicowej udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy i w zależności, który fragment Orlej Perci zamierzamy przejść, ruszamy, albo na Skrajny Granat, albo na przełęcz Zawrat.
Przełęcz Pod Chłopkiem
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Przełęcz pod Chłopkiem – położona na wysokości 2308 m przełęcz w głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej, pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami – Czarnym i Pośrednim.
Propozycja programu:
Jeden z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Nieliczne ubezpieczenia i silna ekspozycja terenu dostarczają mocnych wrażeń. Trasa godna polecenia wyłącznie osobom odpornym na przepaście, odradza się pokonywanie jej w złych warunkach pogodowych. Trudy wspinaczki rekompensują wspaniałe widoki na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami oraz bliskość potężnych Mięguszowieckich Szczytów.